Terminy barmańskie dla początkujących miksologów

Terminy barmańskie dla początkujących miksologów

Jeśli kiedykolwiek interesowało Was w jaki sposób tworzy się drinki i koktajle, prawdopodobnie natknęliście się na terminy, które w pierwszej styczności brzmiały dość enigmatyczne. Miksolodzy traktują przestrzeń swojej pracy jak laboratorium, co przekłada się także na słownictwo, które jest przez nich wykorzystywane. Czym jest angostura, garnisz lub infuzowanie? Przedstawiamy kilka terminów barmańskich, które warto znać, szczególnie, jeśli chcemy postawić pierwsze kroki w dziedzinie miksologii.

Terminy oznaczające składniki drinków

Składniki, które pojawiają się w drinkach, są często nazywane inaczej, niż produkty z których pochodzą. Można wymienić tu kordiał, zest, triple sec bądź agnosturę. Kordiał jest popularnym składnikiem koktajlu, którego właściwości znalazły swoje zastosowanie w drinkach oraz lemoniadach. Przepis na kordiał opiera się na wodzie, owocach oraz cukrze. Po zblendowaniu wspomnianych składników otrzymamy gęsty syrop, który stanowi aromatyzującą część lemoniady.

Z kolei angostura to rodzaj bittersa. Bittersy służą do podkreślania wyrazistości koktajli za pomocą ziół bądź owoców rozcieńczonych z alkoholem. Sama agnostura jest gorzką wódką ziołową. Początkowo używana była do celów medycznych, a dopiero w XIX wieku zaczęto używać jej jako aromatycznego dodatku w gastronomii. Podobną funkcję pełni triple sec, innymi słowy likier pomarańczowy o stężeniu alkoholu mieszczącym się w 20-40%. Jest wytwarzany ze skórki pomarańczowej. Ma wytrawny, lekko słodki smak, który pozwala na wydobycie z koktajlu unikalnego, głębokiego aromatu. Aromat, wbrew pozorom, można podkreślić dekoracją. Do tej grupy należy zest – składnik przygotowywany przez ściągnięcie surowej skórki z owoców cytrusowych takich jak cytryna, limonka lub pomarańcza. Używa się go do drinków jako garniszu, czyli elementu ozdabiającego drink.

Nazwy przyrządów, które są używane przez barmanów

Wcześniej wspomniany zest obiera się zesterem. Zester to absolutny must have każdego barmana, który dba o wizualny anturaż swoich drinków. Zester służy do wycinania skórek z owoców cytrusowych takich jak limonka, cytryna czy pomarańcza. Składa się z podłużnego uchwytu, a zakończony jest zakrzywionym ostrzem z rzędem okrągłych otworów. 

Dla wielu osób zaskoczeniem może okazać się także trybuszon, pojęcie rodem z krzyżówki. Jest to nic innego, jak korkociąg i otwieracz do butelek w jednym. Trybuszon jest najczęściej wyposażony także w przecinak do sreberek. Jego nazwa pochodzi od francuskiego “tire-bouchon”, czyli “korkociągu”. Przyrząd ma szerokie zastosowanie wśród kelnerów ze względu na swoje małe gabaryty i prosty w użytkowaniu mechanizm. Innym ciekawym sprzętem jest muddler, czyli ubijak barmański. Służy do rozgniatania owoców oraz ziół podczas przygotowywania drinków. Być może kiedyś zdarzyło się Wam go zobaczyć – muddler to podłużny przedmiot, zakończony grubszą częścią z małymi ząbkami, przeznaczoną do rozdrabniania owoców. Może być wykonany zarówno z tworzywa sztucznego, jak i drewna. Jest elementem podstawowego wyposażenia baru i używa się go przy przygotowywaniu najpopularniejszych drinków takich jak mojito, cuba libre czy też old fashioned.

Słownik prawdziwego barmana. Jakie terminy barmańskie warto znać?

Wymienione pojęcia to tylko nieliczne terminy, z których na co dzień korzystają barmani. Osobną gałąź stanowią także nazwy metod, które określają metody przygotowywania drinków. Możemy wspomnieć tu o infuzowaniu, czyli aromatyzowaniu napoju lub pojęciu stirring, które oznacza mieszanie płynu z lodem. Wszelkich tajników komponowania alkoholi warto uczyć się od najlepszych – z tego względu warto eksplorować rozmaite bary i restauracje, które uchylą rąbka tajemnicy w obszarze dziedziny, jaką jest miksologia.

Ocena artykułu:

5/5
(25)

Czytaj również na mixolopedii

Bitters

Dawniej, w XIX wieku, sprzedawano je głównie jako produkt apteczny, wspomagający walkę z wszelkimi dolegliwościami żołądkowymi.

Drink

Wśród najpopularniejszych przepisów na drinki znajdziemy między innymi Mojito (rum z wodą i limonkami), Cosmopolitan (czyli wódka z sokami) lub Malibu (rum malibu z mlekiem).

Infuzowanie

nfuzowanie to innymi słowy aromatyzowanie. Technika infuzowania alkoholu pozwala na nadanie danemu napojowi aromatycznego smaku dzięki dodanym składnikom. Infuzji można poddać wiele alkoholi, a w tym whisky, gin czy wódkę.